Kurtyny wodne

 

 

 

Mgiełka dla ochłody na otwockich ulicach

 

 

Upały w mieście są trudne do zniesienia. Kiedy żar leje się z nieba temperaturę podnoszą jeszcze mocno rozgrzane skwarem budynki i ulice. Prawie nie ma czym oddychać. Na szczęście istnieją sprawdzone metody, aby zminimalizować dokuczliwe działanie słońca w zurbanizowanym terenie. Chwilową ulgę mogą przynieść przechodniom kortyny wodne. Najlepsze są mgłowe, bo przyjemnie nawilżają nie mocząc ubrania. Z takiej ochłody mieszkańcy Otwocka korzystają w siedmiu punktach miasta.

Po raz kolejny uruchomiło je w mieście Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Ustawione są w tych samych miejscach co przed rokiem. Mieszkańcy już się do nich przyzwyczaili i wiedzą gdzie szukać ochłody w upalne dni, które w tym roku szczególnie obfitują. Zaczęły się na długo przed astronomicznym latem.

 

– Klimat się zmienia na naszych oczach i musimy się do tych warunków szybko dostosowywać – mówi Mieczysław Kostyra, prezes OPWiK. – Skutki upału wszyscy odczuwamy. Są uciążliwe dla ludzi i zgubne dla środowiska. Każda inicjatywna, która pomaga nam lepiej chronić się przed skwarem jest cenna. Kurtyny mgielne są tylko jedną z nich. To jest część naszej kampanii promującej DomoVięe, której logo oprócz naszego jest umoszczone przy każdej kurtynie.

Kampania ma pobudzić świadomość wśród mieszkańców, że DomoVita to źródło życia . Trzeba ją regularnie pić dla zachowania dobrego zdrowia i chłodzić się nią w upalne dni dla poprawy komfortu i samopoczucia. To woda z miejskiej sieci o właściwościach takich samych jak źródlana.

Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji przywiązuje dużą uwagę do ekologii i oszczędzania wody, dlatego zainstalowane w mieście urządzenia charakteryzują się minimalnym jej zużyciem.

– To jest ok. 60 litrów na godzinę – zapewnia inżynier Stanisław Lasocki z OPWiK. – Dla porównania kurtyna strażacka zużywa nawet kilkaset litrów na minutę. Dzienny koszt działania jednej instalacji to ok. 3 zł. Rachunek za 7 takich kurtyn wynosi 21 zł. Te koszty ponosi Urząd Miasta, dlatego staramy się działać oszczędnie wykorzystując najlepsze rozwiązania w tym zakresie. Dzięki temu mogliśmy ustawić tyle kurtyn w mieście. Niejedna dużo większa aglomeracji ma ich znacznie mniej.

Troska o mieszkańców to priorytet dla władz miasta i spółki OPWiK. Dobra woda w nowoczesnej sieci wodociągowej to samo zdrowie. Przy utrzymującej się od dłuższego czasu suszy w niektórych studniach wysycha woda. Zmieniają się coraz intensywniej uwarunkowania hydrologiczne. Im mniej wody z przydomowych ujęciach, tym większe zagrożenie, że może jej w końcu zabraknąć. Bezpieczniej jest korzystać ze zdrowej i wszechstronnie przebadanej woda z sieci. OPWiK zapewnia bardzo dobre warunki na podłączenie nieruchomości do miejskiego systemu. Warto się nad tym zastanowić zanim będzie na późno, bo w studni zamiast wody zostanie tylko piasek.

(JC)

WYKAZ LOKALIZACJI KURTYN I SŁUPKÓW WODNYCH

NA TERENIE OTWOCKA

  1. Karczewska / Matejki – K U R T Y N A ;
  2. Skwer Lennenstadt – K U R T Y N A ;
  3. Reymonta / Żeromskiego – K U R T Y N A ;
  4. 4. Świderska 1 – K U R T Y N A ;
  5. Andriollego / Mysia – K U R T Y N A ;
  6. Kupiecka                                                – S Ł U P E K ;
  7. Karczewska / Powstańców Warszawy – S Ł U P E K ;

 

  

Author: Administrator

Share This Post On
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!

Administratorem danych osobowych jest Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. z siedzibą w Otwocku, ul. Karczewska 48, 05-400 Otwock.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pisemnie na adres Otwockie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., ul. Karczewska 48, 05-400 Otwock.

Ponadto, kontakt z Inspektorem Ochrony Danych, w każdej sprawie dotyczącej przetwarzania danych osobowych, możliwy jest  poprzez e-mail opwik@opwik.com