15
wrz

Ćwiczenia służb ratunkowych z powiatu otwockiego na terenie OPWiK Sp. z o.o.

We wtorek, 12 września na terenie OPWiK Sp. z o.o. miały miejsce ćwiczenia w zakresie praktycznego sprawdzenia organizacji i warunków ewakuacji OPWIK SP z o.o. Wzięły w nich udział 4 zastępy straży pożarnej z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku , OSP Karczew , OSP Otwock-Wólka Mlądzka.

Przygotowane zostały dwa scenariusze ćwiczeń ratowniczych. Pierwszy zakładał intensywnie rozwijający się pożar w pomieszczeniu technicznym, spowodowany pracami spawalniczymi. Ogłoszono alarm przeciwpożarowy i ewakuowano pracowników. Służby ratunkowe musiały w silnie zadymionym pomieszczaniu znaleźć poszkodowanego, a następnie ewakuować i udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej.

Drugi scenariusz zaś, zakładał sytuację zasłabnięcia pracownika na zbiorniku ZKF w bardzo niebezpiecznej pozycji – opartego o barierkę. Służby ratunkowe przy pomocy podnośnika koszowego ewakuowały poszkodowanego na ziemię, a następnie udzieliły pierwszej pomocy przedmedycznej.

Obydwa ćwiczenia przebiegły sprawnie i zakończyły się sukcesem. Strażacy doskonalili wypracowane już procedury ratownicze, które są niezbędne dla ratowania ludzkiego zdrowia i życia. Pracownicy OPWiK Sp. z o.o. mieli okazję zobaczyć z bliska, jak wygląda akcja ratowniczą. Wszystko po to, by w przypadku prawdziwego pożaru służby i pracownicy byli właściwie przygotowani.